Jakie pułapki mogą znaleźć się w umowie pożyczki?

Jeżeli potrzebujemy szybko gotówki, zwykle tracimy czujność. Wiele rzeczy robimy za szybko, bez zastanowienia, a w takiej sytuacji nietrudno o popełnienie błędu. Może okazać się, że podpisana przez nas umowa pożyczki zawiera niekorzystne dla nas zapisy, które wiążą się z poniesieniem dodatkowych kosztów w momencie zaciągnięcia pożyczki.

Co zawiera umowa pożyczki?

Każda umowa pożyczki składa się z określonych elementów. Każda firma pozabankowa przygotowuje własny dokument, z zapisami dla niej najkorzystniejszymi. Najważniejsze w umowie o pożyczki dla zadłużonych są punkty, które dotyczą warunków pożyczki na raty, związanych z nią kosztów. Ważne są także punkty, które określają, jakie zasady spłaty występują w ramach tej hapi pożyczki. Oczywiście wszystkie punkty muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Niestety, ale jak wiadomo, w praktyce bywa z tym różnie i nie raz można spotkać się umowami o pożyczki online, które są pewnego rodzaju „naciągactwem”.

Koszty pożyczki

Należy pamiętać, że koszty dodatkowe, które dotyczą pożyczki chwilówki, jaką w danej chwili zaciągamy, nie mogą być wyższe niż 20% pożyczanej kwoty. Warto więc sprawdzić bardzo dokładnie, czy oferta, która dotyczy pożyczki bez baz nie przekracza tego założenia i czy aby nie zapłacimy zbyt dużo kosztów dodatkowych.

Spłata pożyczki – zabezpieczenia

W niektórych umowach o pożyczki przez internet można znaleźć zapis dotyczący dodatkowe zabezpieczenia spłaty pożyczki online na raty przez pożyczkobiorcę. W przypadku wysokich kwot, taki zapis nie powinien budzić naszych wątpliwości. Jest to naturalne, że firma musi zabezpieczyć się, gdybyśmy nie byli w stanie spłacić pożyczki online bez weryfikacji na dużą kwotę. Jeżeli firma potrzebuje takiego zabezpieczenia, zwykle mówi o tym klientowi jasno. Nasze wątpliwości powinna wzbudzić jednak sytuacja, w której nie zostaniemy o tym poinformowani, a sami o tym przeczytamy w umowie. Może to oznaczać, że parabank chciał ten zapis ukryć przed nami, aby zarobić dodatkowe pieniądze na udzieleniu pożyczki na dowód. Decydując się na taki zapis, w przypadku problemów ze spłatą pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej, bardzo często ryzykujemy bardzo dużo pieniędzy, być może nawet cały swój majątek.